Ze života našich slepic

22. ledna 2011 v 11:43 | Karolína |  Zvířata

Dokud jsme si nepořídili slepice, myslela jsem si, že jsou to nezajímaví ptáci. Ale přesvědčila jsem se o opaku.

Máme 3 kropenaté dominantky a 2 bílé leghornky.

kropenka

Prvními obyvatelkami kurníku se staly 2 bílé slepice. Zpočátku byly nejisté až vyděšené. První den ani nevylezly z kurníku. Brzy si ale zvykly a vycházely do oploceného výběhu. Všechno pro ně bylo nové a vylekal je třeba i maličký rehek, který si sedl na plot.
Za několik týdnů přibyly 3 kropenky. Ty už byly jistější. Asi je uklidňovala blízkost zkušenějších bílých kamarádek.
Brzy si všechny zvykly tak, že jsme je pouštěli na celou zahradu. Vyvstal ale jeden problém: zvědavost. Slepice lezou po kamenných zídkách k sousedům a my je musíme přes plot lovit. Rády chodí také na terasu. Zanechají za sebou trus a oždíbané kytky. Také je uchvátily moje záhonky.
Takže na jaře dostanou oplocený kus zahrady a tam si budou moci dělat, co chtějí.

bílá

Co slepice zobají? Dáváme jim pšenici, občas brambory nebo jinou zeleninu. Co ale milují nejvíc, je hrabání v trávě. Slupnou kdejakého broučka i pavoučka, dokonce i mouchu v letu. Žížaly jsou také oblíbené. Když okopávám záhonky, pletou se mi slepice pod nohy a sbírají žížaly. Kolikrát jsem se v létě plížila oklikou, aby neviděly, že jdu plít.
Jejich zvědavost nezná mezí, takže už okusily i kočičí granule, praly se o ně s kočkou. Ibišek jim také chutná. Musíme je hlídat, potvory :).

V létě se holky s oblibou popelí. Nahází na sebe nohama prach a hlínu. Když jsem to viděla poprvé, říkala jsem si, že bělošky po tomhle bílé nezůstanou. Ale jakmile se oklepou, jsou zase čisté. Oblak prachu totiž odletí (třeba na stojan s prádlem).
Kropenky nejenže jsou černobílé, ale na sluníčku se ukážou také kovově modré odlesky. Zajímavé, jak může být slepice zajímavá.

V zimě, když je sníh, chodí radši po cestičkách. Jakmile se trochu ukáže tráva, běží hrabat. To jim určitě v zimě schází.

Naše slepice jsou tulivé. Ze začátku vůbec nespaly na hřadu, ale tulily se k sobě na seně. Teď tam dvě nebo tři spí, ale zbytek se tulí na snášecích budkách. Občas se dokonce nechají pohladit.

Jsem zvědavá, čím mě ještě překvapí...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Vaše nej zvíře?

Pes 28.9% (87)
Kočka 8.6% (26)
Ptáček 5.6% (17)
Kůň 10% (30)
Had nebo plaz 6.3% (19)
Ryba 5% (15)
Slon 6.6% (20)
Žirafa 4.3% (13)
Hmyz 4.3% (13)
Hlodavec 5.3% (16)
Opice 7% (21)
Jiné 8% (24)

Komentáře

1 Jiří Egermaier Jiří Egermaier | E-mail | 21. září 2017 v 13:17 | Reagovat

Hezky napsané, ikdyž koukám že už hodně dlouho zpátky a nikdo Vás nepochválil :( :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.